Litteragåtur med strandingshistorier fra Svinkløv til Grønnestrand

Kom med, når historiker og lokal kender Mads Kinch Clemmensen inviterer på en særlig litteragåtur langs kysten ved Han Herred med udgangspunkt i fortællingerne fra foredraget "Strandinger i Jammerbugt ud for Han Herred", som tidligere på året trak mange interesserede tilhørere på Fjerritslev Museum. Vi går nu med biblioteket helt ud i det landskab, hvor de dramatiske strandinger fandt sted.
Date
Tid
10:00 - 12:00
Pris
adgang: Gratis
Sted
Sted: Parkeringspladsen ved Svinkløv Badehotel
I samarbejde med
Fjerritslev Kino
Adresse

Danmarksgade 1
9690 Fjerritslev
Danmark

Undervejs deler Mads Kinch Clemmensen, der er oldebarn af fisker og redningsmand Jesper Jensen fra Slettestrand, både historiske begivenheder og litterære nedslag, som kaster nyt lys over livet ved havet og de skæbner, der er skyllet op på denne barske kyststrækning.

Turen foregår torsdag den 28. august 2025 kl. 10-12 fra parkeringspladsen ved Svinkløv Badehotel, og går vestpå langs Svineklovene til Grønnestrand og retur. Deltagere opfordres til at tage fornuftigt fodtøj og påklædning med til en fire kilometers tur i det åbne landskab.

Arrangementet er for alle med interesse for lokalhistorie, litteratur og den særlige stemning, som kun Vesterhavet kan levere.

Sted: Parkeringspladsen ved Svinkløv Badehotel

husk tilmelding